O mně

Jsem Klára

Jmenuji se Klára Lípová a mou náplní práce je být zubní techničkou. Budu velmi ráda, pokud se budete chtít o mně dozvědět více. 

Níže vám prozradím, jak jsem se k mé profesi dostala a jaké zkušenosti už mám za sebou. 

Přehrát video

Snadné začátky

Studia

Mé prvotní rozhodování, čím se vlastně stanu, začalo asi stejně, jako u každého. Na základní škole když jsem se rozhodovala kam dál, tak jsem si uvědomila, že už od dětství jsem vždy ráda pomáhala druhým a vždy jsem měla ono sociální cítění, které mi zůstalo až do dnešních let. Z toho důvodu pro mne bylo zdravotnictví jasnou volbou.

Střední škola

Zdravotnická

Začala jsem studovat Střední odbornou školu zdravotnickou v Ústní nad Labem, obor Asistent zubního technika. Tato škola mě naučila vše, jak se o své zoubky starat, jak si je čistit a dostala jsem se díky pravidelným odborným praxím i do laboratoří, kde jsem měla možnost poznat onu problematiku stomatologie.

 Střední školu jsem úspěšně zakončila maturitním vzděláním a následně jsem se rozhodovala, kam půjdu dál.

0 +

zubních náhrad
0

kurzů na zuby
0 +

dotazů o zubech
0

rad okolo zubů

Kam dál?

Bez zaváhání

Po střední škole, jsem vůbec neváhala. Obor, který jsem studovala mě naprosto pohltil a věděla jsem, že tato cesta je jediná, po které chci opravdu jít dál. Po střední škole jsem nastoupila na Vyšší odbornou školu zdravotnickou, opět v Ústí nad Labem. Tentokrát ale studijní obor s názvem Diplomovaný zubní technik. Tento obor je zakončen pomocí absolutorií, absolventské práce a na závěr každý student obdrží diplom a titul DiS. (diplomovaná specialistka).

Mou Absolventskou práci jsem se rozhodla psát na téma Estetika úsměvu a do dnešního dne tohoto rozhodnutí nelituji. Zjistila jsem, že estetika úsměvu je pro každého jedince jiná a celkově je proto nezměřitelná.

Má praxe

V laborkách

Už během mých středoškolských prázdnin jsem nemarnila ani jedno léto a každý den jsem chodila ve svém volném čase do laboratoří, abych se toho mohla naučit možná co nejvíce. Každé následující léto tomu nebylo jinak. Od svých 15 let vypomáhám v zubních laboratořích a stále se učím něčemu novému. Vyzkoušela jsem již 3 laboratoře. Ráda se vzdělávám i mimo, a to například pomocí různých kurzů. 

Naposledy jsem se zúčastnila kurzu s panem Čeňkem Nerudou, od kterého jsem následně získala i diplom.

Hořké zjištění

Problémy

V průběhu let studia, na odborných praxích a zároveň i v laboratořích, kde jsem později vystupovala už jako brigádnice jsem zjistila, jak ve skutečnosti mají moji pacienti daleko větší problémy s ústní hygienou, než jsem si původně myslela. 

Když jsem se pak následně začala zajímat, kdo v mém okolí v průběhu jejich života dostal ono školení se zubními kartáčky, byla jsem doslova v šoku. Zjistila jsem, že většina osob kolem mne, nikdy žádnou instruktáž nedostala. A to ani od svého zubního lékaře či zubní hygienistky!

„Nikdy v tom nejste sami.“

Klára Lípová, DiS.

Miluji tuhle práci

Zubní technik

Můj obor, zubní technik, se zaměřuje spíše na zhotovování zubních náhrad. Když přijde pacient do laboratoře, skoro ve všech případech se už jedná o zubní stav pacienta, kdy je zapotřebí zhotovit právě onu zubní náhradu. 

Proto mě, jako zubní techničku vždy mrzí, když pacienti nechají ve většině případů zubní kaz dojít až do té fáze, kdy je zapotřebí už zhotovit zubní korunky či můstky. Přitom správná technika čištění zubů a správná ústní hygiena může zcela určitě předejít právě mé práci. 

A právě kvůli tomuto jsem se rozhodla, že všem svým možným budoucím pacientům chci pomoci.

Pomoc druhým

Z mé strany

Mám potřebu pomáhat druhým. Proto si říkám, že i kdybych svými kurzy pomohla jen jediné osobě, tak budu vědět, že má práce měla smysl a že vše, co jsem pro to udělala, bylo správné.

Zoubkové hry

pro děti

Zde si můžete zdarma stáhnout zoubkové hry pro děti. Uvnitř naleznete spojování, počítání, bludiště, omalovánky, pexeso, puzzle a další hry, které zabaví vaše děti. Dokument obsahuje 40 stránek plných zábavy.