Přečtěte si o mně více

Klára Lípová, diplomovaná zubní technička

Ahoj, moje jméno je Klára Lípová a jsem diplomovaná zubní technička. V oboru stomatologie se pohybuji už několik let. Moje práce se stala mou obživou, vášní, ale také koníčkem. Dalo by se říci, že se zuby vstávám a chodím spát.. Doslova. 😀

Mé začátky

Po studiu, které jsem absolvovala v Ústní nad Labem a po sedmi letech škol, jsem se odstěhovala do Prahy, kde jsem si našla práci. Praha mi dala nepřeberné možnosti ve výběru práce a rozhodla jsem se, že si nedám ani chvíli odpočinku a hned po škole jsem naskočila do zaměstnání. Mojí prací bylo zhotovovat zubní náhrady, neboli jednoduše vše, co patří do profese diplomované zubní techničky. 

Workoholik jsem a asi i nadále budu

Práce zubní techničky je opravdu náročná, jak časově, tak i psychiky. V práci jsem trávila velké množství času a ani se nebudu přiznávat kolik. Být ale „jen“ zubní techničkou mi nestačilo a chtěla jsem pomáhat pacientům ještě více. 🙂

Rozjela jsem proto navíc bokem i projekt JAK NA ZUBY. Při projektu jsem současně chodila do práce, odpovídala na Vaše dotazy, přemýšlela nad novými příspěvky na sociální sítě, natáčela videa, psala blogové články a tak dále. Bylo/je to náročné, ale nebyl zatím ještě ani jeden den, kdy bych svého rozhodnutí litovala! 

Dodnes mě projekt naplňuje, baví a dostala jsem takové příležitosti, o kterých jsem ani nesnila.

Praha a zaměstnání

V Praze jsem zůstala dodnes, vyzkoušela jsem si pracovat celkově ve 3 zubních laboratořích a každá laboratoř mi předala něco nového. 

Začínala jsem zhotovováním snímatelných protéz. Poté mě šéf povýšil, protože si všiml, že mám estetický cit a začala jsem zhotovovat fixní korunky a můstky. Nakonec jsem se propracovala na virtuální zhotovování zubních náhrad, implantátů, můstků a zhotovila jsem celkově tisíce zubních náhrad!

Pracovala jsem pro jedny z nejlepších zubních lékařů v Praze a po celé České Republice a v laboratoři jsem se setkala se známými osobnostmi Česka.

Moje práce_ Fixní můstek_Zdroj.:Klára Lípová, DiS.

Práce zubní techničky na Ortodoncii

Po tom, co jsem si vyzkoušela práci na CAD/CAM technologii, jsem pořád chtěla zkoušet něco nového, a proto jsem svoji pozici ještě jednou změnila. Začala jsem pracovat jako zubní technička po boku zubního lékaře na Ortodoncii. Opět v Praze.

Byla jsem „pravá ruka“ lékaře a každý den jsem se setkávala tváří v tvář s pacienty. Zhotovovala jsem dlahy proti skřípání, noční dlahy po sejmutí rovnátek, zhotovovala jsem opět 3D tištěné modely, kroutila jsem retainery přímo do úst pacienta a řešila jsem s pacienty i otázky týkající se zubních náhrad, celkově péči o zuby, zubní kartáčky, pomůcky, správnou techniku čištění apod.

Práce s lidmi

Práce s lidmi je náročná a určitě to možná sami znáte. Pacienti mívají někdy zajímavé dotazy, ale musím říct, že jsem si to náramně užívala.

Setkávala jsem se pravidelně i s malými dětmi, které nosily rovnátka a někdy mě dokázaly tak rozesmát, že se mě radostná nálada držela i celý týden. 🙂 

Při práci s dětmi je nejdůležitější, abyste věděli, jak s nimi mluvit, jak dokázat, aby se nebály a to mi vždy šlo. Nepamatuji si snad ani jeden případ, kdy by se dítě u nás v ordinaci nenechalo ošetřit. Což mě těší ještě dnes!

Nejprodávanější produkty

Balíčky pomůcek

Vytvořila a poskládala jsem pro Vás jednotlivé balíčky zubních pomůcek, které jsou různě orientované na jednotlivé problémy dutiny ústní. 

Jsou zaměřené na záněty dásní, „paradentózu“ nebo jen pro správnou prevenci před vznikem zubního kazu. Jak u dětí, tak dospělých. Nemusíte už nic hledat, vše máte na jednom místě a navíc máte k dispozici i jednu konzultaci se mnou. Probereme Vaše dotazy a to, co Vás zajímá.

Zajímavost pro Vás

Správný kartáček

Správný zubní kartáček by měl mít malou hlavičku, abychom se s ním dokázali vytočit i v zadních úsecích chrupu. Měl by mít rovně střižená vlákna a měl by se nám dobře držet v ruce.

Zubní pasta je k čištění pouhý doplněk, abychom čištění vydrželi delší dobu. Pokud nám zubní pasta nechutná, nevydržíme si čistit zuby dostatečně dlouho, neodstraníme tak veškerý zubní plak ze zubů a počínající zubní kazy jsou na světě!

Důvěřuji těmto produktům

Proč e-shop?

Všemožně na internetu vidím spousty e-shopů, které nabízí různé druhy zubních pomůcek a zubních „vychytávek“, které dokáží podle úvodního popisu „VYBĚLIT“ zuby a mnoho dalšího.. Bohužel tyto produkty, které se pouze tváří, že Vám zuby vybělí, tak Vám pouze zuby mohou poškodit. Trvale. 

Zároveň Vám nikde neukáží, jak jednotlivé produkty používat a proč si vybrat například tento kartáček a ne ten druhý..

Rozhodla jsem se proto, že si založím i já svůj e-shop, kde se budu soustředit zcela na ty produkty, kterým opravdu věřím, vím, že jsou šetrné a nijak zuby nepoškozují. Sama tyto produkty mám doma, mám je ozkoušené už několik let a vím, že pomáhají. 

Navíc ke každému produktu máte i možnosti videí, které pro Vás natáčím a je zde i možnost konzultace se mnou. Chci Vám pomoci.

Úsměv na tvářích dětí

Je mnoho odborníků ve stomatologii, kteří mají daleko více titulů než já a daleko více vědomostí a zkušeností. Pro mě je ale nejdůležitější vždy osobní přístup a zda si nechají pacienti ode mě poradit a jejich stav dutiny ústní se tím tak zlepší.  Na přístupu k pacientům si zakládám a líbí se mi, jaký „vztah“ mám se svými sledujícími. 

Péče o zuby v dnešních dnech

Při práci s lidmi jsem se naučila jedno – v péči o zuby a v ústní hygieně jsou stále velké mezery a je co dohánět. Zubní plak všude kolem zámečků na zubech, zubní kámen na zubech, jak u dětí, tak u dospělých. Veliké zbytky jídel mezi zuby, špatně vyčištěné prostory pod zubní náhradou apod. 

Proto chci tuto osvětu dělat i nadále, protože i kdybych pomohla jen jednomu pacientovi na planetě, tak vím, že moje práce měla smysl. 🙂

Jak jsem začala se svým projektem

První impuls byl ten, že jsem nebyla já sama spokojená s kvalitou péče u svého zubního lékaře a u jeho dentální hygienistky. Došlo to až do té fáze, že jsem se rozhodla změnit kliniku.

Asi měsíc na to, mi volala moje maminka, která se mě ptala, jestli je normální, že strávila zrovna u své dentální hygienistky 15 minut, zaplatila ji 1000 Kč a má stále na některých zubech pigmenty od kafe, kousek zubního kamene v mezizubí apod. 

Asi, jak už tušíte, tak jsem byla naštvaná, protože to samozřejmě normální není..Později jsem se i dozvěděla, že CELÁ moje rodina nikdy v životě nedostala ani jednu odbornou instruktáž o tom, jak se mají zuby správně čistit (ani u lékaře, ani při studiu). Nevěděli, že jsou určité velikosti mezizubních kartáčků a že každý mezizubní prostor může mít jinou velikost a taky jiný mezizubní kartáček. Asi si umíte představit, co to pro mě muselo být toto zjistit, ještě, když pracuji v oboru stomatologie..:(Nechci tím říci, že každá dentální hygienistka a každý zubař je špatný!! To vůbec. Jen jsme bohužel s rodinou nenarazili napoprvé na ty „kvalitní“ odborníky ve stomatologii. 🙂 Nyní jsme už ale vše napravili. 

První videa

Na základě toho všeho jsem začala natáčet první informativní videa, abych sama měla pocit, že to dokážu “všechno zachránit” a že “zachraňuji svět”..:D Samozřejmě, že první videa jsou zcela rozdílná od těch dnešních, které natáčím. Bohužel, to jsou zkušenosti, které na začátku nejsou. A kupodivu i tak jsem měla u vás úspěch!

Pár videí z úplných začátků mám stále na svém YouTube kanálu, tak se klidně můžete jít podívat a pobavit se.. 😀

Zubní technička a mluví o čištění zubů?

Je velkým paradoxem, že já zubní technička, která by si spíše měla přát, aby se zuby kazily co nejvíce (abych měla komu zhotovovat zubní náhrady), chce radit ohledně prevence před vznikem zubního kazu.. 😀

Velice často se setkávám i s názory, že já jako zubní technička nemám “právo” mluvit o tom, jak se zuby čistí, protože jsem se 7 let učila o tom, jak zhotovovat zubní náhrady. Což mi přijde jako naprostý nesmysl. Obor zubního technika taktéž zapadá do stomatologie a já osobně mám s pacienty několikaleté zkušenosti.

Je pravda, že ve škole, v oborovém zaměření zubní techničky, je opravdu minimum kvalitních informací, jak si máme zuby čistit. Bylo až k vzteku, že zubní technik nemůže mít ve školních osnovách správnou péči o své zuby. A tak jsem se rozhodla studovat sama ještě bokem. Nakoupila jsem si všechny možné knížky, poslouchala jsem všechny možné přednášky zubních lékařů, pročítala jsem si odborné články a jednoduše jsem si nastudovala to, co mi ve škole chybělo. 

Pokud má někdo tu píli a opravdu chce, tak může dokázat spoustu věcí. Někdy naše cesty jsou nepředvídatelné a je opravdu fajn nakonec dělat práci, která nás skutečně baví. Budu ráda, pokud se i Vy sami přesvědčíte o tom, že já pro svou práci přímo HOŘÍM! 

Spolupráce

Jedna z prvních firem, která mě oslovila, byla firma Biorepair. Pro tuto firmu jsem natáčela krátká, informativní videa o správné prevenci před vznikem zubního kazu a o zubních pomůckách. 

Firma Biorepair mi dala šanci a ukázala, že i zubní techničky mohou být vzdělané po stránce ústního zdraví a mohou předávat kvalitní a správné informace o ústní hygieně. Nebála se toho a podpořila můj projekt, čehož si nesmírně vážím. 

Po firmě Biorepair jsem začala navazovat další spolupráce, se skutečně známými značkami: Herbadent, Ornamenti, Splash Brush, NeKamen.cz, Stream.cz aj.

Veletrhy Pragodent

Tento veletrh je jeden z nejznámějších veletrhů ve stomatologii, protože se na něm vždy objeví všechny známé značky na trhu a můžeme zde vidět žhavé novinky v oboru. Pro mě naprostý ráj a dovolená! 

Na tyto dny se vždy nejvíc těším z celého roku a nesmím chybět ani na jednom veletrhu! Pravidelně se vzdělávám a chci prostě vědět každou novinku. A že jich za ten rok je!

Veletrh Pragodent_Zdroj.:Google Obrázky

Současnost

Práce v laboratoři případně později v ordinaci a současně spravování svého projektu – začalo se mi to nějak kupit a začala jsem malinko nestíhat. 😀 Začaly se ozývat spolupráce, odepisovala jsem po nocích na dotazy Vás všech a k tomu jsem ještě musela stíhat domácnost a vše okolo svého soukromí. Proto, když se mi naskytla možnost jít pracovat sama na sebe, tak jsem to zkusila a vyplatilo se. Jsem svým pánem a můj elán se stále propisuje v projektu JAK NA ZUBY, v pozitivním světle. 

Podnikání

V současnosti jsem stále aktivní, veselá, práce mě baví, podnikání online mě živí, mám to ráda a pořád jsou dny, kdy mě Vaše milé zprávy pohladí po duši natolik, že mám úsměv na tváři i celé týdny!

Zhotovila jsem si nyní navíc ještě svůj vlastní e-shop, kde nabízím pouze ty produkty, kterým věřím, které sama používám a mám je léta ověřené. Doufám tedy, že oceníte i Vy moji snahu, budete mi důvěřovat a byla bych nesmírně ráda, kdybyste zavítali na „kukačku“ na můj e-shop a případně si něco nakoupili. Ráda Vám osobně každý balíček zabalím a zašlu. 🙂 

Rada na závěr?

Krásný úsměv zlepšuje psychický stav samotného člověka a nebojte, nikdy v tom nejste sami.

Vaše Klára

ve zkratce:

Proč e-shop?

Rozhodla jsem se, že si založím i já svůj e-shop, kde se budu soustředit zcela na ty zubní pomůcky, kterým opravdu věřím, vím, že jsou šetrné a nijak zuby nepoškozují. Sama tyto produkty mám doma, mám je ozkoušené už několik let a vím, že pomáhají. Zakládám si na tom, abyste i Vy měli možnost mít zdravé zuby a dásně.