FAQ

Nejčastější dotazy​

Níže naleznete soupis nejčastějších dotazů, které mi pravidelně pokládáte. Snažila jsem se vám na vaše dotazy odpovědět co nejpřesněji.

Pokud Vám při čištění zubů teče krev v oblasti dásní, znamená to, že máte zánět dásní. Ale nezoufejte.. Zánět dásní lze pravidelným pročišťováním odstranit.

Nebojte se v daných místech, kde vám teče krev z dásní, zajet správnou velikostí mezizubního kartáčku. Po jednom týdnu pročišťování 1-2x denně, krvácení ustoupí

Čištění zubů provádíme 2x denně. Častější čištění zubů se nedoporučuje.

Během ranního čistění zubů (když pospícháme do práce) zuby stačí vyčistit jen obyčejným zubním kartáčkem.

Večer však před spaním zuby čistíme dokonale pomocí mezizubních kartáčků, zubních nití, zubního kartáčku, sólo kartáčku a popřípadě vypláchneme ústní vodou. Po večerním vyčištění zubů už nepožívejte žádné jídlo ani sladké pití. V noci totiž bakterie, které způsobují zubní kaz pracují usilovněji a může vám vzniknou zubní kaz o to dříve.

Nezáleží na tom, zda používáte manuální nebo mechanický zubní kartáček. Záleží jen na správné technice čištění zubů. Nejprve bych tedy doporučila naučit se správnou techniku čištění a správnou ústní hygienu pomocí manuálního kartáčku a následně si můžete pořídit i onen elektrický zubní kartáček.

Každá zubní náhrada je ve většině případů zhotovována ručně pomocí zubních techniků v laboratořích. Každý zubní technik každou zubní náhradu individuálně musí zhotovit, obrousit, přizpůsobit tvarově, vyleštit apod.

Zhotovení takové jedné keramické korunky zabere zubnímu technikovi klidně i 10 hodin. Práce zubních techniků je přesná a za kvalitu, přesnost a manuální umění se v dnešní době „platí zlatem“.

Velikost vašeho mezizubního prostoru vám řekne jedině váš zubní lékař nebo vaše zubní hygienistka. Na preventivních prohlídkách, na které byste měli chodit minimálně 2x ročně, by zubní lékař měl přeměřit mezizubní prostory všech zubů a doporučit vám mezizubní kartáčky.

Zubní kartáček je velmi důležité pravidelně vyměňovat. Mezi jednotlivými štětinkami se množí pravidelně baktérie, které si následně vkládáme do úst. Proto je nezbytné zubní kartáček vyměnit i po prodělané infekční nemoci.

Na druhé straně musíme zubní kartáček vyměnit i ve chvíli, kdy štětinky máme roztřepené. Těmito rozštěpenými štětinami bychom si totiž mohli ošklivě poranit dáseň v dutině ústní.

Časově bychom zubní kartáček měli vyměnit každé 2-3 měsíce nebo i dříve, podle vzhledu štětin.

Jako první bych zjistila příčinu citlivých zubů. Neboli PROČ ty zuby jsou citlivé. Může to být kvůli zubnímu kazu, odhaleným krčkům, skřípání v noci, zlozvyky apod..

Celkově bych také ale na citlivé zuby poradila Fluorid. Tato látka posiluje zubní sklovinu a chrání zub před zubními kazy, do určité míry. Látku Fluorid naleznete jak v zubních pastách, tak v zubních nitích, ústních vodách apod.. Pokud máte však alergii na Fluorid, kontaktujte svého zubního lékaře, případně zubní hygienistku, abyste nalezli řešení přímo pro vás.

V momentě, kdy se dítě narodí a vy si ho dovezete domů, měli byste po každém kojení, vlhkou gázou, setřít dítěti dásně. Pro stírání dásní můžete používat i „prsťáček“. Masírování dásní u dítěte pomáhá k prořezávání zoubků.

Ve chvíli, kdy se dítěti už prořezal první zoubek, začněte používat klasický dětský zubní kartáček, který je určen přímo pro věkovou skupinu dítěte.

„Krásný úsměv zlepšuje psychický stav samotného člověka.“

Klára Lípová, DiS.

Fixní zubní náhrady jako takové se sice nezkazí, ale zub, který je případně pod touto náhradou se zkazit může. I v případě zubní náhrady je tedy velmi důležité používat mezizubní kartáčky nebo zubní nitě.

U snímatelných náhrad je odpověď stejná – čistit zubní náhrady se musí, předejdeme tak onemocnění dutiny ústní.

Ano, čištění mezizubí je to nejzásadnější, aby vám zuby vydržely po celý život. Mezizubní prostory nevyčistíte jen obyčejným zubním kartáčkem. Nejčastější zubní kazy vznikají právě v mezizubních prostorách, protože většina pacientů mezizubní kartáčky používat prostě nechce nebo neví, jak na to.

Správný typ mezizubního kartáčku a správnou velikost mezizubního kartáčku přímo pro vás, vám řekne zubní lékař nebo zubní hygienistka.

Nejlepší tvrdost zubního kartáčku je buďto úplně ten nejměkčí nebo středně tvrdý kartáček. Nejtvrdší zubní kartáček používat nedoporučuji. Při používání tvrdého zubního kartáčku spolu se špatnou technikou čištění zubů, mohou vznikat u krčku zubů klínové mezery, které lze opravit pouze světelně tuhnoucí hmotou u zubního lékaře.

Pokud máte nasazená fixní zubní rovnátka, musíte dbát na ústní hygienu o to víc. Pokud ústní hygienu kolem zámečků a v mezizubních prostorách budete zanedbávat, můžete po sundání rovnátek mít „flekaté“ zuby.

Doporučuji si zakoupit sólo/jednosvazkový kartáček, dále zakoupit správnou velikost mezizubního kartáčku a speciální zubní kartáček, který je určen přímo pro pacienty s rovnátky a zubní nit SuperFloss. Speciální kartáček na rovnátka má uprostřed hlavičky kartáčku štětiny o něco kratší, aby zde rovnátko krásně zapadlo.

Zubní pasta je pouze pomůcka k usnadnění čistění zubů, ale ZUBNÍ PASTA SAMA ZUBY NEČISTÍ. Jedině vy sami, pomocí zubního kartáčku a správné techniky čištění zubů docílíte dokonalého vyčištění. Nezapomínejte, že samotným zubním kartáčkem si dokonale zuby nevyčistíte. Do mezizubních prostorů je zapotřebí využít mezizubní kartáček.

Nezůstanou vám vaše zuby po celý život. A to přece nechcete, ne?

Každý rok české pojišťovny vydávají přehled, kolik peněz ten daný rok budou hradit za dentální hygienu, případně kolik budou přispívat na zubní kartáčky apod. Každý rok se tyto částky liší a tudíž je potřeba se své pojišťovny na tuto otázku zeptat osobně.

Celkově však počítejte, že u dentální hygienistky strávíte přibližně hodinku až hodinku a půl a celková cena přijde na cca 1 500 Kč. Někomu tato suma může přijít obrovská, ale tato částka ve srovnání se zhotovením nové zubní náhrady, je naprosto směšná. U zhotovení nových zubních náhrad zaplatíte o tisíce, možná i o desetitisíce více.

Parodontitidu neboli „paradentózu“ předchází mnoho jiných problémů. Základem je správná technika čištění zubů a správná ústní hygiena. Pokud toto nedodržujete, usazuje se vám na zubech zubní plak, který pokud není vyčištěn působí negativně na vaše dásně. Dásně následně začnou červenat, otékat a vzniká zde zánět dásní. Zánět dásní poznáte jednoduše – teče krev z dásní během čištění zubů. Pokud ani tento stav zánětu neřešíte se svým zubním lékařem, následně přichází na řadu ona parodontitida, kde už nastává poměrně velký ústup dásní a kosti, v které je zub uložen. Následně mohou začít zuby vypadávat.

0 +

zubních náhrad
0

kurzů na zuby
0 +

dotazů o zubech
0

rad okolo zubů

Ústní vody, žvýkačky a ústní sprchy bereme POUZE JAKO DOPLNĚK ke správné ústní hygieně. Ústní vody, žvýkačky ani ústní sprchy vám nezajistí zdravý chrup, který by vám vydržel do konce života.

Ke správné technice čištění zubů patří pouze zubní kartáček, mezizubní kartáček a případně zubní nit. Základem všeho je odstranit u krčků zubů zubní plak, který se každodenně vytváří a z kterého následně vznikají zubní kazy a jiné problémy.

Během těhotenství se rentgen zubů u matek nedoporučuje. Toto téma je však velmi sporné, mnoho odborníku se nemůže shodnout, jestli rentgen v těhotenství je škodlivý nebo nikoli. Ale opatrností nic nezkazíte.

Pokud je ale rentgen k zákroku nezbytný, lékař by měl použít jen minimální ozáření a přes vás přehodit olověnou vestu a ochranný límec.

Svému zubními lékaři každopádně při preventivních prohlídkách nahlaste, že jste těhotná.

Ve chvíli, kdy se rozhodnete nechat si vybělit zuby, nesmíte zapomenout, že po vybělení zubů je sklovina zubů více náchylná na příjem nových pigmentů. Bíla dieta je ve skutečnosti takový seznam jídel a pití, kterých bychom se měli vyhýbat po vybělení. Zároveň tato dieta zvýrazní daný efekt bílých zubů. Bílou dietu bychom měli držet cca 2-3 dny po vybělení.

Co se smí: Voda, mléko, bílé maso, banány, bílé pečivo, minerální voda, těstoviny, sýry…

Co se nesmí: Káva, černý i ovocný čaj, červená paprika, veškerý alkohol obsahující barviva, čokoláda, meloun, lesní plody, jahody, třešně, brokolice, kapusta, kečup, mrkev…

Ve většině případů mladí lidé si nechávají bezmyšlenkovitě vpravit piercing do jazyka, rtu, mezi zuby apod.. Každodenní a dlouhodobý tlak kovu na zuby může způsobit rozestup jednotlivých zubů, ulomení zubů, podráždění a obrušování skloviny. Piercingy mohou vést k citlivosti zubů nebo celkové deformaci chrupu.

Zubní nit je velmi opomíjené téma. Mnoho pacientů si stěžuje, že se zubní nití nedokáže pracovat a často si s ní poškodí dásně.

Pokud jste začátečníci se zubní nití, doporučím vám, abyste si koupili zubní nit voskovanou. V zadní části každé zubní nitě je napsané, zda se jedná o zubní nit voskovanou, nevoskovanou nebo s obsahem fluoridu apod.. Zubní nit voskovaná je pro začátečníky výborná volba. Lehce se zavádí mezi zuby.

Pokud máte zubní náhrady jako jsou korunky a můstky, nezapomínejte, že i u těchto zubních náhrad musíte čistit mezizubní prostory. Zubní náhrada se sice nezkazí, ale zub pod ní může. U zubních náhrad bych doporučila zubní nit s názvem Superfloss.

Pokud byste si rádi ponechali své zdravé zuby do konce života, je zapotřebí pro to i něco udělat. Nejlevnější a nejlepší variantou je správná technika čištění zubů pomocí správných pomůcek. Následující soupis pomůcek a správné čištění k tomu vám zaručí, že Vaše zuby si zachováte po celý život.

Pomůcky:

  • měkký nebo středně tvrdý zubní kartáček s rovně střiženými vlákny
  • správná velikost mezizubního kartáčku
  • zubní nit
  • jednosvazkový/sólo zubní kartáček
  • správná technika čištění zubů
  • pravidelnost

Pravidelně slýchám větu „Za parodontitidu nemůžu, zdědil jsem ji po rodičích.“ BLBOST! Onemocnění zubů ve smyslu zánětu dásní, zubního kazu nebo parodontitidy si vytváří každý jedinec sám, svou špatnou ústní hygienou.

Například taková progénie, neboli když má někdo předsunutou dolní čelist před horní, je dědičná. V historii nejznámější příklad progénie byl po řadu generací u rodu Habsburků. V nynější době se progénie dá vyřešit pomocí chirurgického zákroku.

Základem je, aby mezizubní kartáček nikdy neměl pokroucenou část se štětinkami (drátek). Jakmile má mezizubní kartáček drátek se štětinkami pokroucený, můžete si při zavádění kartáčku do mezizubí ošklivě poranit dáseň.

Štětinky mezizubního kartáčku přibližně po jednom týdnu jsou už „vypelichané“ a na určitých místech zcela chybí. Když mezizubní kartáček nemá štětinky, nemůže už perfektně odstranit zubní plak a může vzniknout zubní kaz.

Toto jsou tedy dva hlavní  důvody, pro výměnu mezizubních kartáčků.

Zoubkové hry

pro děti

Zde si můžete zdarma stáhnout zoubkové hry pro děti. Uvnitř naleznete spojování, počítání, bludiště, omalovánky, pexeso, puzzle a další hry, které zabaví vaše děti. Dokument obsahuje 40 stránek plných zábavy.